Możliwość uczenia się przez sztuczną inteligencję jest czymś fascynującym i otwiera ogromne możliwości. Z drugiej jednak strony, rodzi się pytanie, do czego będzie zdolna technologia umiejąca tego dokonać.
Czy sztuczna inteligencja potrafi się uczyć już dzisiaj?
Zdecydowana większość utworzonych technologii była w stanie zrobić tylko tyle, ile pozwolił jej programista. Obecnie jednak pojawiają się doniesienia o sztucznej inteligencji, która potrafi się uczyć sama, bez pomocy z zewnątrz. Jest to fascynujące, ponieważ dzięki temu technologia może się udoskonalić w sposób przekraczający wyobrażenia każdego człowieka. Z drugiej strony jest to przerażające, gdyż taka sztuczna inteligencja może zupełnie wymknąć się spod kontroli.
Facebook wyłączył swoją sztuczną inteligencję, po tym, jak zaczęła się porozumiewać językiem, który jest niezrozumiały dla ludzi. Sztuczna inteligencja Microsoftu, która na swój sposób uczyła się zachowania, na podstawie portali społecznościowych, zaczęła udostępniać wpisy w mediach, w których wychwalała nazistów.
Na czym polega uczenie maszynowe?
Samoistna nauka maszyn jest znana, jako uczenie maszynowe. Ta dziedzina nauki i technologii rozwija się bardzo szybko, a zajmują się nią najlepsi naukowcy, inżynierowie, programiści, statystycy oraz robotycy na świecie. Jej wynikiem jest stworzenie sztucznej technologii, która uczy się podobnie do ludzi tj. na podstawie własnych doświadczeń oraz odpowiednio zebranych danych.
Uczenie maszynowe jest także definiowane, jako samoistna optymalizacja algorytmu oprogramowania. Przynosi ona wiele korzyści, zwiększa efektywność działania, wydajność, a przy tym minimalizuje koszty.
Wbrew pozorom kontakt z maszynami wykazującymi zdolność uczenia mają nie tylko pracownicy najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, ale także niemal każdy użytkownik Internetu. Do programów z tą zdolnością zaliczyć można nawet algorytmy sugerujące filmy wideo, czy też reklamy wyświetlające się danemu użytkownikowi np. w wyszukiwarce, czy też na portalach społecznościowych. Także programy komputerowe pokonujące człowieka np. mistrzów szachowych oraz innych gier logicznych, bazują na zdolności nauki drogą prób i błędów.
Potencjał uczącej się sztucznej inteligencji jest jednak dużo większy, wręcz nieograniczony. Być może za kilka lat to właśnie sztuczna inteligencja będzie zbijać fortuny na światowych giełdach. Jeszcze ciekawsze są sytuacje, kiedy takie maszyny wymyślają rzeczy, które zaskakują nawet ich twórców, np. właśnie głośny przypadek stworzenia nowego, rozbudowanego języka przez sztuczną inteligencję. Jedni wskazują na to, że to zupełnie naturalne, w końcu językiem porozumiewają się nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Inni jednak są przerażeni tym, że język maszyn (tak jak inne rzeczy, których się one samoistnie nauczą) będzie zdecydowanie bardziej zaawansowany od języka ludzkiego, a z czasem takie maszyny będą traktować ludzi, tak jak ludzie obecnie traktują zwierzęta.