Czy samochody elektryczne to naprawdę przyszłość motoryzacji?

Wyczerpujące się światowe zasoby ropy naftowej, wzrost cen paliw na stacjach benzynowych oraz presja na gospodarkę przyjazną środowisku sprawia, że samochody elektryczne zyskują na popularności i są coraz bliżej masowego wdrożenia.

Czy pojazdy elektryczne to przyszłość motoryzacji?

O tym, że samochody napędzane energią elektryczną mają świetlaną przyszłość, najlepiej świadczy fakt, iż wszyscy potentaci rynku motoryzacyjnego wydają ogromne środki finansowe na rozwój tej technologii. O ile jeszcze kilka lat temu koncerny samochodowe wprowadzały wyłącznie prototypy, o tyle obecnie praktycznie każdy z nich wprowadził lub w najbliższej przyszłości wprowadzi takie pojazdy do sprzedaży.

Pojazdy elektryczne mają długą historię

Pierwsze samochody elektryczne pojawiły się w podobnym czasie, co pierwsze pojazdy napędzane paliwami spalinowymi. Ze względu jednak na to, że były techniczne problemy z ich ładowaniem oraz mniejszą wydajność szybko odeszły w niepamięć.

W ostatnich dziesięcioleciach jednak samochody elektryczne stawały się coraz bardziej popularne, za względu na rozwój technologiczny, zwiększoną świadomość ekologiczną oraz znaczny wzrost cen paliw spalinowych.

Jakie są plusy samochodu elektrycznego?

Pojazdy napędzane energią elektryczną mają wiele istotnych zalet, takich jak:

  • Zalety ekonomiczne – przy bieżącej technologii oraz cenach ropy naftowej koszty eksploatacyjne samochodów elektrycznych są znacznie niższe.
  • Potencjał technologiczny – już dziś kupno samochodu elektrycznego uważane jest za opłacalną inwestycję. Technologia związana z silnikami elektrycznymi wciąż się jednak rozwija. Ponadto masowa produkcja zmniejszy koszty stałe ich wytworzenia. W konsekwencji można być praktycznie pewnym, że samochody elektryczne będą coraz tańsze, spadnie także ich koszt eksploatacyjny.
  • Pro ekologiczność – silniki elektryczne są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż silniki spalinowe. Jest to szczególnie ważne w czasach walki z ocieplaniem klimatu oraz degradacją środowiska.
  • Wyższy komfort – warto pamiętać także o tym, że silniki elektryczne mogą pracować bezdźwięcznie, co jest ich dużą zaletą, w porównaniu do hałaśliwych silników spalinowych.

Jakie są minusy samochodów elektrycznych?

Obecnie korzystanie z samochodów elektrycznych wciąż wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które jednak powinny zanikać wraz ze wzrostem ich popularności. Za największe wady pojazdów elektrycznych uważa się:

  • Problematyczne tankowanie – obecnie brakuje wystarczającej liczby stacji, na których można naładować akumulatory samochodów elektrycznych. Jednakże wraz ze wzrostem ilości używanych pojazdów elektrycznych ilość stacji, na których można je naładować, będzie szybko wzrastać, w myśl zasady „jest popyt – jest podaż”. Ponadto akumulatory samochodów elektrycznych można naładować w przydomowym garażu. Może to być dobry pomysł na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, ponieważ koszt energii elektrycznej w nocy może być niższy niż w dzień.
  • Koszty zakupów – pojazdy elektryczne są obecnie bardzo drogie, jednak w przyszłości będą taniec. Ponadto w porównaniu do tradycyjnych pojazdów, modeli samochodów elektrycznych jest mało, jednak i to się zmieni w przyszłości.
  • Brak zaufania – przewiduje się, że mimo wielu zalet samochodów elektrycznych wielu kierowców nie będzie chciało ich kupić ze względu na przyzwyczajenie do samochodów spalinowych.