Czy roboty to przyszłosć chirurgii?

Często można usłyszeć, że lekarze dokonują cudów. Czy wraz z rozwojem technologii możliwości medycyny będą jednak jeszcze większe?

Czy roboty będą kolejnym przełomem w medycynie?

Prawdopodobnie już niedługo lekarze będą wprowadzać małe roboty do ciał pacjentów, co znacznie zwiększy możliwości wyleczenia pacjentów. Elektroniczne nanoboty będą się swobodnie przemieszczać wewnątrz organizmu i zbierać szereg informacji, które znacznie zwiększą szansę na postawienie trafnej diagnozy.

Kiedy już nanoboty pomogą ustalić diagnozę, wtedy pracę zaczną dużych rozmiarów roboty. Robotyzacja medycyny może przynieść wiele korzyści. Takie maszyny będą w stanie zastąpić lekarzy i wykonywać bardziej efektywne zabiegi. Robot pracujący jako chirurg będzie w stanie przeprowadzić bardziej precyzyjny zabieg, nie będzie zmęczony kilkugodzinną operacją, a w sytuacjach kryzysowych decyzje będzie podejmował błyskawicznie i bez ulegania emocjom. Robotyzacja w medycynie powinna też znacznie zmniejszyć czas oczekiwania na operację, czyli bolączkę, z którą zmaga się np. polska służba zdrowia.

Obecnie robotyka w chirurgii jest na początkowym etapie rozwoju, powstają za to liczne prototypy oraz coraz bardziej ambitne plany. Warto też zauważyć, że na ten cel przeznaczane są miliardy dolarów. Już niedługo roboty powinny być odpowiedzialne za podstawowe badania, takie jak na przykład pobranie krwi.