Wykorzystanie sztucznej inteligencji na wojnie

Katastroficzne wizje związane z potencjalnym wybuchem III wojny światowej są związane głównie z zagładą nuklearną. Jednak przywódcy polityczni i najwięksi przedsiębiorcy zwracają uwagę, że to sztuczna inteligencja może być sprawcą kolejnego globalnego kontaktu. Już dziś przecież znaczenie sztucznej inteligencji w czasie działań wojennych jest bardzo duże.

Dlaczego Putin i Musk ostrzegają przed sztuczną inteligencją?

Wladimir Putin powiedział, że sztuczna inteligencja jest przyszłością ludzkości, ale także zagrożeniem dla niej, szczególnie jeśli opierać się na niej będą działania wojenne. Elon Musk władający SpaceX stwierdził zaś, że obecny wyścig technologiczny światowych mocarstw w zakresie bycia liderem pod względem rozwoju sztucznych inteligencji może doprowadzić nawet do wybuchu kolejnej światowej wojny.

Musk zwraca także uwagę, że systemy obronne oparte na sztucznej inteligencji mogą być zawodne. Głównym zagrożeniem ma być tutaj rozpoczęcie przez sztuczną inteligencję ataku wyprzedzającego, jako najlepszej metody na pokonanie wrogów. Takie zagrożenie pojawiło się już w 1983 roku, na szczęście tylko w fabule filmu „Gry wojenne”.

Sztuczna inteligencja na polu bitwy

Broń sterowana przez pozbawioną emocji sztuczną inteligencję jest ogromną przewagą w czasie walk wojennych. Warto jednak zwrócić uwagę, że kiedy wejdzie ona w posiadanie terrorystów albo zostanie przejęta przez hakerów, to może zostać wykorzystana w bardzo zły sposób.