Pojazdy latające, czyli sci-fi, które staje się rzeczywistością

Latające samochody już niedługo mogą stać się rzeczywistością, ponieważ prace nad ich utworzeniem są obecnie w zaawansowanym stopniu. Co jednak warto wiedzieć o tym hybrydowym środku transportu?

Czym cechują się latające samochody?

Latające samochody to pojazdy, które mogą się poruszać po drogach tak jak tradycyjne pojazdy. Są jednak wyposażone także w skrzydła, dzięki czemu mogą latać. Obecne prototypy latających pojazdów są małymi pojazdami, przypominającymi wyglądem (a nawet gabarytem) drony, ich nieduży rozmiar jest zaś w dużej mierze związany, z tym, by zmniejszyć ich pochłanianie paliwa. Latające pojazdy mogą bowiem zużywać względnie dużą ilość paliwa, szczególnie w czasie lotu.

Pojazdy latające wymagają zmian prawnych i społecznych

Choć, podobnie jak samochody autonomiczne, latające samochody kojarzą się ludziom z filmami sci-fi, to jednak prace technologiczne z nimi związane są intensywnie prowadzone. Wymagany będzie także postęp społeczny i obniżenie kosztów produkcji tych pojazdów.

Kluczowe znaczenie ma jednak zapewnienie bezpieczeństwa tych pojazdów oraz odpowiednie regulacje prawne. W przypadku latania takim pojazdem każda jego awaria lub stłuczka może się bowiem skończyć tragicznie.

Od kilku lat działa Międzynarodowe Stowarzyszenie Samochodów Latających, które ma na celu upowszechniać wiedzę o tej technologii oraz być centrum komunikacyjnym pomiędzy branżą lotniczą, rządami, organizacjami międzynarodowymi, sieciami informacyjnymi oraz producentami tych pojazdów. Istnieją także inne instytucje, które podejmują tę tematykę na poziomie regionalnym np. Europejskie Stowarzyszenie Samochodów Latających.

Historia rozwoju latających samochodów

Prace teoretyczne, a także wstępne prace praktyczne dotyczące tej technologii są przeprowadzane od kilkudziesięciu lat. Przez dłuższy czas jednak były one prowadzone bez większych sukcesów, a obejrzeć je można było tylko w filmach sci-fi takich jak „Powrót do przyszłości”, czy też „Piąty Element”.

Od początku XXI wieku, a szczególnie w ostatnich latach, rozwój prototypów latających pojazdów przyspieszył. Podczas Pioneers Festival 2014 w Wiedniu firma AeroMobil zaprezentowała swoją wersję 3.0 latającego samochodu, który obecnie jest uznawany za najbardziej zaawansowany pojazd tego typu. Jako samochód pasuje do każdego standardowego miejsca parkingowego, wykorzystuje zwykłą benzynę i może być bezpiecznie używany w ruchu drogowym tak jak każdy inny samochód. Jako samolot może korzystać zaś z dowolnego lotniska na świecie, ale może również startować i lądować przy użyciu dowolnego pasa utwardzonej nawierzchni o długości kilkuset metrów. Pojazd jest bezpieczny, posiada też autopilota oraz system spadochronowy. AeroMobil ceniony jest także za duży komfort użytkowania zarówno na drodze, jak i w powietrzu.