Lekarz pierwszego kontaktu… w aplikacji, na smartfonie?

Wraz z rozwojem sieci Internetowych oraz technologią medyczną zbliża się dzień, w którym ludzie będą się kontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu właśnie poprzez Internet.

Przychodnia w domu

Bardzo możliwe, że już za kilka lat, w większości domów dostępne będą zaawansowane i spersonalizowane systemy diagnostyki stanu zdrowia. Ludzie zaś będą się kontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu korzystając z aplikacji mobilnej lub programu komputerowego.

Urządzenia diagnostyczne, do których dostęp będzie mógł mieć każdy to mikro narzędzia będące w stanie przeprowadzić kompleksową i precyzyjną ocenę ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Będą to np. opaski sprawdzające stan zdrowia, które będą przesyłać dane do smartfona.

W razie, gdy wykryją one jakąś nieprawidłowość, to dane z badania będzie można przesłać internetowo do lekarza pierwszego kontaktu, który na ich podstawie udzieli diagnozy. Zyskają na tym wszyscy:

  • Pacjenci, których stan zdrowotny będzie pod stałą kontrolą
  • Lekarze, którzy będą mogli poświęcić cały swój czas na kluczowych aspektach swojej pracy, czyli interpretacji wyników, postawieniu trafnej diagnozy oraz doborze odpowiedniego sposobu leczenia.
  • Naukowcy, którzy będą mieli stały dostęp do masowych (ale też anonimowych) danych dotyczących chorób.
  • Epidemiolodzy, którym dostęp do masowej ilości danych, także pozwoli na poprawę efektywności pracy.