Czy i kiedy naukowcy wymyślą substytut antybiotyków?

Wprowadzenie antybiotyków okazało się rewolucją zmieniającą oblicze świata. Od tego momentu wiele poważnych, czasem nawet prowadzących do śmierci chorób można było pokonać i to w krótkim czasie. Jednakże ich nadmierne używanie oraz ewolucja bakterii sprawiła, że stają się one coraz odporniejsze na antybiotyki. Z tego właśnie powodu wielu naukowców intensywnie pracuje nad technologią, która ma wytwarzać substancje niszczące bakterie w inny sposób.

W jaki sposób ponownie oszukać bakterie?

Coraz częściej można usłyszeć o potencjalnie wysoce skutecznych sposobach walki z bakteriami. W dodatku część z nich, w przeciwieństwie do antybiotyków, nie działa destrukcyjnie na pożądaną mikroflorę znajdującą się w układzie pokarmowym zdrowego człowieka.

Jako że bakterie działają w grupie i na swój sposób komunikują się ze sobą, to naukowcy starają się wymyślić sposób na zlikwidowanie tejże komunikacji. Sprawiłoby to znaczne zmniejszenie ich szkodliwości. Ta idea zyskuje ostatnio licznych zwolenników.

Teoretycznie pomysł jest świetny, jednak badania nad nim są dopiero w początkowej fazie realizacji. Wynalezienie skutecznego i bezpiecznego środka chemicznego, będącego w stanie zakłócić komunikację pomiędzy bakteriami to wciąż odległa perspektywa. Niestety podobnie sytuacja ma się z innymi pomysłami, które potencjalnie mogą stać się następcami antybiotyków.